Agenda and draft minutes

Annual Meeting, Council
Thursday, 16 May 2019 6.00 pm

Venue: The Fountain Conference Centre, Howbery Park, Crowmarsh Gifford

Contact: Steven Corrigan  Democratic Services Manager

Items
No. Item

1.

Election of chairman

To elect a chairman of Council for the municipal year 2019/20.

 

Minutes:

The outgoing chairman, Councillor Lorraine Hillier, reviewed her year as chairman of the council, thanked councillors, the vice-chairman, her mother, her sister as escort and officers for their assistance and support during the year.

Councillors Sue Cooper and Jane Murphy paid tribute to Lorraine Hillier in recognition of her work as chairman of the council during the past year.

 

Councillor David Bretherton and Councillor Alan Thompson were nominated as chairman for the 2019/20 municipal year.

 

RESOLVED:  to elect Councillor David Bretherton as chairman of the council for the 2019/20 municipal year, until the next annual meeting of the Council in May 2020.

 

Councillor Lorraine Hillier presented Councillor David Bretherton with the chain of office.

Councillor David Bretherton signed his declaration of acceptance of office, presented Councillor Lorraine Hillier with the past chairman’s badge, his wife with the escort’s badge and made an acceptance speech. He advised that he will provide details of his chosen charities in due course.

Councillor David Bretherton in the chair.

 

 

 

 

2.

Appointment of vice-chairman

To appoint a vice-chairman of Council for the municipal year 2019/20.

 

Minutes:

Councillor Elizabeth Gillespie and Councillor Alan Thompson were nominated as vice-chairman.

 

RESOLVED:  to appoint Councillor Elizabeth Gillespie as vice-chairman of the council for the ensuing year.

 

3.

Minutes pdf icon PDF 129 KB

To adopt and sign as a correct record the Council minutes of the meeting held on 11 April 2019 attached. 

Minutes:

RESOLVED: to approve the minutes of the meeting held on 11 April 2019 as a correct record and agree that the Chairman sign them as such.

 

4.

Declarations of disclosable pecuniary interest

To receive any declarations of disclosable pecuniary interests in respect of items on the agenda for this meeting.  

Minutes:

None.

5.

Urgent business and chairman's announcements

To receive notification of any matters which the chairman determines should be considered as urgent business and the special circumstances which have made the matters urgent, and to receive any announcements from the chairman. 

Minutes:

The Chairman provided housekeeping information and invited councillors and officers to join him for a buffet following the meeting.

6.

Public participation

To receive details of members of the public who have registered to address Council on items on the agenda.

Minutes:

None.

7.

Election of leader of the council pdf icon PDF 71 KB

Council is invited to elect a leader of the council in accordance with the Cabinet arrangements and procedure rules as set out in the council’s constitution for a term of office beginning immediately and ending on the date of the annual Council meeting in May 2023 (following the district council elections scheduled for May 2023).

 

The leader of the council will report on:

  • the appointment of the deputy leader of the council
  • the membership of the Cabinet and the allocation of portfolios
  • the leader’s scheme of delegation to cabinet members and officers

Minutes:

RESOLVED: to elect Sue Cooper as leader of the council for a four year period ending on the day of the next post election annual meeting in 2023.

 

Councillor Cooper appointed David Turner as the deputy leader of the council and Pieter-Paul Barker, Robin Bennett, Maggie Filipova-Rivers, Andrea Powell, Leigh Rawlins, Sue Roberts and David Rouane as Cabinet members with portfolios as follows:

  • Sue Cooper: Leader, Legal and Democratic, and Didcot Garden Town
  • David Turner: Deputy Leader and Finance
  • Sue Roberts: Climate and ecological crisis response, and support for the Leader
  • Pieter-Paul Barker: Partnership and Insight
  • Robin Bennett: Economic Development and Regeneration
  • Maggie Filipova-Rivers: Community Services
  • Andrea Powell: Corporate Services
  • Leigh Rawlins: Planning
  • David Rouane: Housing and Environment

The Leader’s scheme of delegation is appended to these minutes.

 

8.

Appointments to committees, panels and joint committees for 2019/20 pdf icon PDF 347 KB

To consider the report of the head of legal and democratic on the appointment to those committees required to be politically balanced together with the Licensing Acts Committee, Community Grants Panel and joint committees and to agree any consequential changes to the constitution(to follow). 

 

Minutes:

Council considered the report of the head of legal and democratic on the appointment of those committees and joint committees which are required to be politically balanced together with the Community Grants Panel, the Licensing Acts Committee and appointments to joint bodies.

The chairman referred to the following recommendation tabled at the meeting covering these appointments and to reflect the allocation of the vacant committee positions.

RECOMMENDATIONS: to

1.            appoint the committees and panels for the 2019/20 year and allocate seats to each political group as set out in the schedule circulated at the meeting;

2.            appoint councillors and substitutes to sit on the committees and panels as set out in the schedule circulated at the meeting:

3.            appoint councillors to the Community Grants Panel as set out in the schedule circulated at the meeting;

4.            appoint councillors to the Licensing Acts Committee as set out in the schedule circulated at the meeting;

5.            appoint chairmen and vice-chairmen as set out in the schedule circulated at the meeting;

6.            appoint a council representative and a substitute on the Oxfordshire Joint Health Overview and Scrutiny Committee;

7.            appoint David Rouane as the council’s representative on the Thames Valley Police and Crime Panel;

8.            appoint two Liberal Democrat and one Green to the Oxfordshire Growth Board Scrutiny Panel (group leaders to notify the head of legal and democratic of the appointments);

9.            authorise the head of legal and democratic to make appointments to any vacant committee or panel seat and substitute positions in accordance with the wishes of the relevant group leader.

RESOLVED: to

1.    appoint the following committees, joint committees and panels for the 2019/20 year and to appoint the membership, substitutes and chairmen as indicated to sit on them:

Planning Committee, 11 Members

Conservative (3)

Green (2)

Henley Residents (1)

Labour (1)

Liberal Democrat (4)

Lorraine Hillier

Peter Dragonetti (Vice-Chairman)

Ken Arlett

Celia Wilson

David Bretherton

Ian Snowdon (Chairman)

Jo Robb

 

 

Alexandrine Kantor

Ian White

 

 

 

Kate Gregory

 

 

 

 

George Levy

Preferred substitutes

Conservative (3)

Green (3)

Henley Residents (2)

Labour (2)

Liberal Democrat (4)

Jane Murphy

Sam Casey-Rerhaye

Stefan Gawrysiak

Mocky Khan

Anne-Marie Simpson

Caroline Newton

 

Kellie Hinton

Axel Macdonald

Sarah Gray

Alan Thompson

 

 

 

Victoria Haval

 

 

 

 

Vacancy

 


Scrutiny Committee, 9 Members

Conservative (2)

Green (1)

Henley Residents (1)

Labour (1)

Liberal Democrat (3)

Non-group councillor

Anna Badcock

Sam Casey-Rerhaye

Stefan Gawrysiak

Mocky Khan (Vice-Chairman)

Alexandrine Kantor

Simon Hewerdine

Ian White (Chairman)

 

 

 

George Levy

 

 

 

 

 

Anne-Marie Simpson

 

Preferred substitutes

Conservative (3)

Green (3)

Henley Residents (2)

Labour (2)

Liberal Democrat (3)

 

Lorraine Hillier

Peter Dragonetti

Ken Arlett

Axel Macdonald

David Bretherton

 

Ian Snowdon

Jo Robb

Kellie Hinton

Celia Wilson

Victoria Haval

 

Alan Thompson

 

 

 

Kate Gregory

 

 


Joint Scrutiny Committee, 5 Members

Conservative (1)

Green (1)

Henley Residents (1)

Liberal Democrat (2)

Ian White (Co-chairman)

Sam Casey-Rerhaye

Stefan Gawrysiak

Alexandrine Kantor

 

 

 

George Levy

Preferred substitutes

 

 

 

Conservative (3)

Green (3)

Henley Residents (2)

Liberal Democrat (3)

Anna Badcock

Peter Dragonetti

Ken Arlett

David Bretherton

Caroline Newton

Jo Robb

Kellie Hinton

Victoria Haval  ...  view the full minutes text for item 8.

9.

Report of the leader of the council

To receive any updates from the leader of the council.

Minutes:

Councillor Sue Cooper, Leader of the council, addressed Council. The text of her report is available on the council’s website.